Ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική του 4ου ομίλου. ο ΑΟ Διαβολιτσίου επικράτησε με 3-1 παρά τις απουσίες έναντι του Αία Γαστούνη, ο ΠΑΟ Βάρδας αν και δύσκολα επικράτησε στο ντέρμπι κόντρα στον Διαγόρα, ενώ η Παναχαϊκή κατάφερε να επικρατήσει με το ισχνό 1-0 επί του Παναργιακού.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
Τηλυκράτης-Εθνικός Σκουλικάδου 3-0
ΑΟ Διαβολιτσίου-Αίας Γαστούνης 3-1
Παναχαϊκή-Παναγρινιακός 1-0
ΠΑΟ Βάρδας-Διαγόρας Βραχνέικων 1-0
ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου-Ναυπακτιακός Αστέρας 1-2
Αμβρακικός Λουτρού-Αναγέννηση Αρτας 0-3 α.α.
Παναρκαδικός και ΑΣ Σαντορίνης έμειναν στο μηδέν για την τελευταία αγωνιστική του 2021 του 5ου ομίλου.
Οι "κυκλαδίτες" έχασαν σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 18’ με τον Ζγκούρη, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 57’ μετά από σουτ του Λαζαρίδη.
Λίγο αργότερα η Σαντορίνη έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Συρεγγέλα, ωστόσο αν και αγωνίστηκε με δέκα παίκτες για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν δυσκολεύτηκε να φύγει από την Τρίπολη με τον βαθμό της ισοπαλίας.
ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: Μάνος, Λιακόπουλος, Λαζαρίδης, Κυριάζος, Νάνος, Πούτσι, Κονδύλης,Πετζαρομάν, Καμπεραϊ, Γλέζος , Κολιόπουλος
ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ: Φαρμάκης, Ευαγγελιδάκης, Κουρέλας, Μπιρμπίλης, Μάγκας, Παντίδος, Ιβανίδης, Πολύζος, Σιμιτσής, Ζγκούρη, Συρεγγέλας
Επιστροφές στις νίκες και στα... ρετιρέ της κορυφής ομίλων είχαμε αυτό το Σαββατοκύριακο, στις τελευταίες στροφές του 2021, ξεχωρίσουν οι νίκες του Μακεδονικού και του Ποσειδώνα.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες των εφτά ομίλων:
1ος όμιλος
Θερμαϊκός Θέρμης-Εθνικός Σοχού 1-0
Ορφέας Ξάνθης-Απόλλων Παραλιμνίου 1-4
Δόξα Δράμας-Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου 0-0
Αγροτικός Αστέρας-Πανδραμαϊκός 0-0
Αναγέννηση Πλαγιάς-Άρης Αβάτου 0-3
Νέστος Χρυσούπολης-Αλεξανδρούπολη FC 1-1
2ος όμιλος
Ποσειδώνας Μηχανιώνας-ΟΦΑΜ 2-0
ΑΕ Λευκίμμης-ΑΕΠ Κοζάνης 4-1
Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων-Θύελλα Σαρακηνών 2-1
Εδεσσαϊκός-Αστέρας Καληράχης 0-2
ΦΣ Κοζάνη-Ηρακλής Αμπελοκήπων 3-0
Μακεδονικός-ΑΣ Γιαννιτσά 2-0 (18/12)
3ος όμιλος
Νέα Αρτάκη-Εθνικός Κεραμιδίου 0-0
ΠΟ Φήκης-Δήμητρα Ευξεινούπολης 1-0
ΠΟ Ελασσόνας-Αταλάντη 4-0
ΑΟ Υπάτου-Αμβρυσσέας Διστόμου 1-0
Ατρόμητος Παλαμά-Θησέας Αγριάς 0-0
Ηρακλής Λάρισας-Αετός Μακρυχωρίου 3-0 α.α.
4ος όμιλος - 11η αγωνιστική
Εθνικός Σκουλικάδου-Παναιγιάλειος 1-0
Αίας Γαστούνης-ΠΑΟ Βάρδας 1-2
Διαγόρας Βραχνεΐκων-ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου 1-0
Τηλυκράτης Λευκάδας-ΑΟ Διαβολιτσίου 3-1
Ναυπακτιακός Αστέρας-Αναγέννηση Άρτας 2-1
Παναγρινιακός-Αμβρακικός Λουτρού 3-0 α.α.
Ρεπό: Παναχαϊκή
5ος όμιλος
Παναρκαδικός-Σαντορίνη 0-0
Χαραυγιακός-ΑΕ Μυκόνου 2-3
Άρης Σκάλας-Ερμής Μελιγούς 0-2
Ερμιονίδα-Φοίνικας Νέας Επιδαύρου 0-1
Άγιος Ιερόθεος-Ηλιούπολη 0-2
Ρεπό: Φωστήρας
6ος όμιλος
ΑΟ Καραβάς-Θύελλα Ραφήνας 0-3
Κερατσίνι-Αίας Σαλαμίνας 1-2
Πανελευσινιακός-Αήττητος Σπάτων 3-0
Εθνικός-Προοδευτική 1-1
Αιολικός-Αστέρας Βάρης (20/12, 13:00)
Ρεπό: ΑΟ Πυλίου Κω
7ος όμιλος - 8η αγωνιστική
Γιούχτας-Αλμυρός Γαζίου 1-1
Άγιος Νικόλαος-Αναγέννηση Ιεράπετρας 3-0
Ατσαλένιος-Άρης Σούδας 2-1
ΠΑΟ Ρουφ-Πόρος αναβλ.
Πανιώνιος-ΑΕ Νεάπολης αναβλ.
Παρελθόν λόγο σπουδών αποτελεί από τον ΑΕΠ Κοζάνης ο Σιμόν Κριζάκ, καθώς ο νεαρός έχει σκοπό να επικεντρωθεί στις σπουδές του.
Η ενημέρωση της ομάδας:
Ο Σιμον θέλει να συνεχίσει τις σπουδές του και φυσικά η ομάδα μας, μόνο εμπόδιο δεν θέλησε να σταθεί στην απόφαση του.
Παράλληλα με τις σπουδές του, θα προσπαθήσει να βρει ομάδα και να συνεχίσει την καριέρα του.
Κατά τα άλλα, η προετοιμασία της ομάδας συνεχίστηκε – σε κάπως βαρύ κλίμα είναι αλήθεια – λόγω της μη αναμενόμενης ήττας την Κυριακή.
Στον δύσκολο αγώνα που ακολουθεί εκτός εδρας, στη Λευκίμη, ποδοσφαιριστές και τεχνικό τιμ, αντιλαμβανόμενοι τις ευθύνες τους, θα προσπαθήσουν να επανέλθουν στις επιτυχίες.
Ο στοπερ μας, Γιάννης Κανταρτζής επανέρχεται στην αποστολή, μετά την απουσία του λόγω καρτών.
Παραμένει τραυμάτιας ο Χαλάτσης και όπως προαναφέραμε δεν συμπεριλαμβάνεται πια στην αποστολή ο Σιμον.
Αλμυρός και Μανώλης Παπαματθαιάκης έδωσαν τα χέρια και θα συνεχίσουν μαζί, με τον μπαρουτοκαπνισμένος τεχνικός είχε αποχωρήσει από τις αρχές του μήνα από τον Αιολικό.
Το Δ.Σ του Αλμυρού ανακοινώνει την έναρξη συνεργασίας με τον κ. Παπαματθαιάκη Μανώλη, έναν προπονητή με πολλές περγαμηνές.
Κατά την διάρκεια της προπονητικής του καριέρας έχει διατελέσει βοηθός προπονητή της ομάδας της Ξάνθης με προπονητή τον κ. Καραγεωργίου.
Επίσης, έχει υπάρξει προπονητής στην Α.Ε Καραϊσκάκης, στον Ο.Φ.Ι Ιεράπετρας, στον Ερμή Ζωνιανών και άλλες μεγάλες ομάδες του νησιού.
Λόγω των αυξημένων επαγγελματικών του υποχρεώσεων και επειδή αυτή τη στιγμή λείπει στο εξωτερικό, η πρώτη του επίσημη παρουσίαση θα γίνει στις 29 Δεκεμβρίου.
Στο ματς της Κυριακής με τον Α.Ο Γιούχτα, την ομάδα θα κατευθύνει ο κ. Καλομοίρης Γιώργος (προπονητής τερματοφυλάκων) μαζί με τον κ. Κοκολάκη Νικήτα (γυμναστή).
Στη αγορά ψάχνετε εδώ και κάποιες μέρες, ο Αλμυρός Γαζιού, καθώς ορφανός παραμένει ο πάγκος του το διαζύγιο με τον Δημήτρη Βολονάκη.
Όπως γράφει το «prismasport» δυο είναι οι επικρατέστεροι αυτή τη στιγμή. Ο ένας είναι ο Μανώλης Παπαματθαιάκης του οποίου τελευταία του ομάδα ήταν ο Αιολικός (ο 49χρονος κόουτς έχει δουλέψει σε ΟΦ Ιεράπετρας, Χερσόνησο, Ερμή Ζωνιανών, ΠΑΟΚρουσώνα, Πανθηραϊκό, Ηρόδοτο, Καραϊσκάκη και Γιούχτα), ενώ παίζει δυνατά και του 39χρονου Μανώλη Σκύβαλου, ο οποίος την περσινή σεζόν κατέκτησε το πρωτάθλημα στην Γ’ Εθνική με τον Ηρόδοτο και την άνοδο της ομάδας στην Super League 2 (έχει δουλέψει σε Κ20 Πλατανιά, ΠΟΑ, βοηθός προπονητή στη Λαμία και Ηρόδοτο).
Συγκεκριμένα:
ΑΟ Διαβολιτσίου-Εθνικός Σκουλικάδου (Πέμπτη 16/12 – 15:00)
Διαιτητής: Βαρτσάκης (Λακωνίας)
Βοηθοί: Μπεκιάρης, Αντωνόπουλος (Λακωνίας)
Παρατηρητής: Νενεκούμης (Αργολίδας)
ΑΣ Σαντορίνη 2020-Ερμιονίδα (11:00)
Διαιτητής: Κελεκίδης (Αθηνών)
Βοηθοί: Γκούντας, Βαμβακάς (Αθηνών)
Παρατηρητής: Μάλαμας (Ανατ. Αττικής)
Αναγέννηση Ιεράπετρας-ΠΑΟ Ρουφ
Διαιτητής: Κλαμπατσέας (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Σφακιανάκης, Κατσόγιαννης (Ηρακλείου)
Παρατηρητής: Δοκιμάκης (Χανίων)
1ος όμιλος
Πανδραμαϊκός-Θερμαϊκός Θέρμης 3-0
Άρης Αβάτου-Αγροτικός Αστέρας 0-2
Αλεξανδρούπολη FC-Αναγέννηση Πλαγιάς 0-1
Απόλλων Παραλιμνίου-Εθνικός Σοχού 0-1
Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου-Ορφέας Ξάνθης 1-2
Νέστος Χρυσούπολης-Δόξα Δράμας 1-2
2ος όμιλος
ΑΣ Γιαννιτσά-ΑΕ Λευκίμμης 1-0 τελικό
ΑΕΠ Κοζάνης-Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων 1-2
ΟΦΑΜ-Μακεδονικός 2-2
Αστέρας Καληράχης-Θύελλα Σαρακηνών 1-2
Ηρακλής Αμπελοκήπων-Εδεσσαϊκός 1-3
Ποσειδώνας Μηχανιώνας-ΦΣ Κοζάνη 2-4
3ος όμιλος
Αμβρυσσέας Διστόμου-Νέα Αρτάκη 1-1
Θησέας Αγριάς-Ηρακλής Λάρισας 0-1
Δήμητρα Ευξεινούπολης-Εθνικός Νέου Κεραμιδίου 0-0
Αταλάντη-ΠΟ Φήκης 1-0
Ατρόμητος Παλαμά-ΠΟ Ελασσόνας 1-1
Αετός Μακρυχωρίου-ΑΟ Υπάτου 0-3 α.α.
4ος όμιλος - 10η αγωνιστική
ΠΑΟ Βάρδας-Τηλυκράτης Λευκάδας 0-2
Ναυπακτιακός Αστέρας-Παναγρινιακός 0-0
Παναχαϊκή-Παναιγιάλειος 2-0
ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου-Αίας Γαστούνης 1-1
Αναγέννηση Άρτας-Διαγόρας Βραχνεΐκων 1-2
ΑΟ Διαβολιτσίου-Εθνικός Σκουλικάδου αναβλ.
Ρεπό: Αμβρακικός Λουτρού
5ος όμιλος
Ηλιούπολη-Άρης Σκάλας 5-0
Φοίνικας Νέας Επιδαύρου-Άγιος Ιερόθεος 2-1
Παναρκαδικός-Χαραυγιακός 2-0
Φωστήρας-Ερμής Μελιγούς 4-1
Σαντορίνη-Ερμιονίδα (15/12)
Ρεπό: ΑΕ Μυκόνου
6ος όμιλος
Αήττητος Σπάτων-Κερατσίνι 1-3
Αίας Σαλαμίνας-Εθνικός 0-3
Πανελευσινιακός-Καραβάς 1-1
ΑΟ Πυλίου Κω-Αστέρας Βάρης αναβλ.
Προοδευτική-Αιολικός 3-0 (11/12)
Ρεπό: Θύελλα Ραφήνας
7ος όμιλος - 7η αγωνιστική
ΑΕ Νεάπολης-Ατσαλένιος 1-0
Άγιος Νικόλαος-Γιούχτας 0-1
Άρης Σούδας-Αλμυρός Γαζίου 1-1
Πόρος-Πανιώνιος 0-2
Αναγέννηση Ιεράπετρας-ΠΑΟ Ρουφ αναβλ.
Γνωστοί έγιναν οι παίχτες του Πανιωνίου, που θα είναι στην αποστολή για το κρίσιμο αγώνα κόντρα στο Πόρο (13/12,15:00), με μόνο σκοπό την νίκη ώστε να έρθει επιτέλους ξανά το τρίποντο.
Η ενημέρωση της Παναχαϊκής:
Ένα νέο πρόσωπο συμμετέχει από την Πέμπτη (9/12) στις προπονήσεις της Παναχαϊκής.
Ο λόγος για τον επιθετικό Ανδρέα Μαστραντωνάκη ο οποίος εντάχθηκε στο προπονητικό πρόγραμμα της ομάδας μας στο πλαίσιο της αποκατάστασης του και της επιστροφής του στις αγωνιστικές δραστηριότητες μετά τον τραυματισμό του και τον κράτησε εκτός για αρκετό καιρό.
Ο Ανδρέας Μαστραντωνάκης στο παρελθόν έχει αγωνιστεί με τη φανέλα της Παναχαϊκής τόσο με την ανδρική ομάδα. όσο και στην ομάδα Νέων.