×

ΝΙΚΗ και πάλι με ανατροπή!

Πετυχαίνοντας τη δεύτερη ανατροπή σε τέσσερις μέρες και σπάζοντας μία μακροχρόνια παράδοση με τον Ρήγα, η Νίκη κέρδισε με σκορ 2-1 την ομάδα του Βελεστίνου και έδειξε τα «δόντια» της ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

στις 06/02/2017

Το συγκρότημα του Λάκη Μπακάλη προηγήθηκε στο 37’ με τον Τζοβάρα, όμως οι παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου δεν τα παράτησαν και αφού ισοφάρισαν με τον Νικλητσιώτη τέσσερα λεπτά αργότερα, κατέκτησαν τη νίκη με τέρμα του Παπαδήμα στο 52’.

Το φιλμ του αγώνα

2′ Σουτ του Σέττου υπό την πίεση του Ναουμίδη, άουτ η μπάλα
5′ Φάουλ του Σκοπελίτη από τα δεξιά, ο Κορέτα δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή
6′ Σουτ του Κορέτα, μπλόκαρε ο Παπαγιάννης
9′ Ο Κιπτίου εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή των γηπεδούχων, ο Τζήμας απέκρουσε πέφτοντας στην αριστερή του γωνία, την μπάλα πήρε ο Γκίκας, έκανε τη σέντρα με τον Σέττο να χάνει σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά από κοντινή θέση, με την μπάλα να περνά άουτ
18’ Γέμισμα του Γκίκα από τα δεξιά με φάουλ, η μπάλα στρώθηκε στα πόδια του Γκάγκα στην καρδιά της άμυνας της Νίκης, όμως το πλασέ μπλόκαρε ο Τζήμας
24’ Κίτρινη στον Αλεξίου
25’ Σουτ του Σκοπελίτη, κόρνερ η μπάλα. Ανεκμετάλλευτο το κόρνερ του Δημολιού, έδιωξαν οι παίκτες του Ρήγα
33′ Σουτ του Κιπτίου με προϋποθέσεις, άουτ η μπάλα
37′ ΓΚΟΛ για τον Ρήγα. Ο Ναουμίδης δεν απομάκρυνε σίγουρα, ο Κιπτίου κέρδισε, πάσαρε προς τον Γκίκα, ο οποίος με προσποίηση άφησε για τον Τζοβάρα που σούταρε δυνατά, στέλνοντας την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά να σκάει μέσα από την γραμμή της εστίας του Τζήμα
41′ ΓΚΟΛ για τη Νίκη. Ο Παπαδήμας έκανε τη συρτή σέντρα από τα δεξιά, ο Βασίλιεβιτς έστρωσε για τον Νικλητσιώτη, ο οποίος είχε όλη την άνεση να κοντρολάρει και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Παπαγιάννη, φέρνοντας το ματς στα ίσια
45′ Κίτρινη στον Τζοβάρα
52′ Γκολ για τη Νίκη. Ο Νικλητσιώτης εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Παπαδήμας πιο ψηλά απ’ όλους, με κεφαλιά έκανε το 2-1 για τη Νίκη
57’ Κίτρινη στον Κιπτίου
63′ Ο Σέττος σε μία γρήγορη αντεπίθεση του Ρήγα, βρέθηκε σε θέση βολής όμως το σουτ από πλάγια θέση εξουδετέρωσε ο Τζήμας
67′ Κίτρινη για τον Γκάγκα
74′ Αδύναμο σουτ του Κιπτίου, μπλοκάρει εύκολο ο Τζήμας
75′ Δυνατό σουτ από τον Κόλα, λίγα μέτρα έξω από την περιοχή του Ρήγα, έδιωξε με υπερένταση ο Παπαγιάννης
77’ Σέντρα του Χατζηαθανασίου από δεξιά, ο Γκίκας έπιασε την κεφαλιά, υποχρεώνοντας τον Νίκο Τζήμα στην απόκρουση του αγώνα, πέφτοντας στην αριστερή του γωνία και διώχνοντας σωτήρια.

Νίκη Βόλου: Τζήμας, Παπαδήμας, Δημολιός, Ναουμίδης, Παρασκευαΐδης, Βέργος, Νικλητσιώτης (82’ Αλεξανδρής), Μέτσε, Κορέτα, Βασίλιεβιτς (72’ Πετράκος), Σκοπελίτης (46’ Κόλα).

Ρήγας Φεραίος: Παπαγιάννης, Χατζηαθανασίου, Βουραζέρης (72’ Λάμπρου), Σπαθής, Γκάγκας, Αλεξίου (72’ Καναβός), Κιπτίου, Γεωργατζής (85’ Τσελεπής), Τζοβάρας, Γκίκας, Σέττος.
Πηγή: goalpost