Στην επόμενη φάση των προκριματικών για το Euro 2016 U-19 προκρίθηκε η Εθνική ΝΕΩΝ.

από Παμε Μπάλα
στις 12/11/2015
στην ΕΘΝΙΚΕΣ

Στην επόμενη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος προκρίθηκε η Εθνική Νέων, καθώς στο δεύτερό της αγώνα για το τουρνουά του 7ου προκριματικού ομίλου επικράτησε της Μολδαβίας με σκορ 2-1.

Η Ελλάδα προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με τονΜεγαρίτη και συνέχισε να πιέζει με τον Ανδρούτσο να χάνει σημαντική ευκαιρία (8΄) να αυξήσει το σκορ. Στο 40' η Μολδαβία είχε δοκάρι με τον Μποϊτσιουτς, αλλά η ισοφάριση ήρθε 1 λεπτό αργότερα (41'), ύστερα από αυτογκόλ του Βιδάλη.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης η Εθνική μπήκε αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο και στο 49΄ ήταν ο Σταθόπουλος που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 70΄ ο Μανθάτης δεν κατάφερε να σκοράρει, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι, ενώ ο Σταθόπουλος δημιούργησε σπουδαίες ευκαιρίες (63΄ και 89΄), οι οποίες όμως δεν καρποφόρησαν.

Επόμενη και τελευταία αντίπαλος της Ελλάδας θα είναι η διοργανώτρια Πορτογαλία (Κυριακή 15/11, ώρα 17:00).

Ο διαιτητής της αναμέτρησης Νικολά Πόποβ από τη Βουλγαρία παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τους Αποστόλ,  Αντρίουχιν, Ουρβάντεβ, Ανδρούτσο και Μεγαρίτη.

ΕΛΛΑΔΑ: Αστράς, Κατράνης, Σβαρνάς, Ευαγγέλου, Βιδάλης, Μανθάτης, Ανδρούτσος (87' Αγγελόπουλος), Γαλανόπουλος, Μεγαρίτης, Σταθόπουλος (90'+3' Ρεγκάκος), Λάμπρου (76' Μελισσόπουλος)

ΜΟΛΔΑΒΙΑ: Τιμπούρ, Αντρίουχιν, Γκούστιουτς, Τσιόμλι, Μπεγιανάρι, Μαντριτσένκο (74' Γιαλμπά), Αποστόλ, Τσομπέτ (79' Μπομπρόβ), Ουρβάντεβ, Μποϊτσιουτς, Τουρέα (55' Ματέλ)

Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 12 Νοεμβρίου 2015 20:41