×

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 563

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη του Μακεδονικού στη Θέρμη (0-1)

στις 29/01/2017

Σε έναν αγώνα που δεν διεκδικεί ιδιαίτερες δάφνες, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν δύο από τις καλύτερες ομάδες της Α1 κατηγορίας, ο Μακεδονικός ήταν ο νικητής του ντέρμπι της Θέρμης.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, κυρίαρχο στοιχείο ήταν η δύναμη, το πάθος και τα σκληρά μαρκαρίσματα εκατέρωθεν. Σε ένα από αυτά τα φάουλ στο 42ο λεπτό, ο Μακεδονικός κατάφερε με κοντινό πλασέ του Αντωνιάδη, να γράψει το 0-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο πρώτο μέρος, η ομάδα της Θέρμης φάνηκε πως ήθελε να φυλάξει τα νότα της και με ένα αμυντικογενές σύστημα θέλησε να κρατήσει τα ατού του Μακεδονικού από την εστία του Παλαβράκη.

Ο Μακεδονικός φάνηκε στη σημερινή αναμέτρηση ότι ήθελε περισσότερο το παιχνίδι και γι αυτό τον λόγο ήταν υποχρεωμένος να δημιουργήσει, κάτι το οποίο έκανε σε αρκετά διαστήματα του αγώνα, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο που βρήκε αρκετούς κενούς χώρους για να πετύχει κι άλλα τέρματα.

Οι γηπεδούχοι έχουν παράπονα από την διαιτησία του κ. Γιάννη Παπαδόπουλου, καθώς θεωρούν πως ο ρέφερι της αναμέτρησης έδωσε αρκετά φάουλ στο πρώτο ημίχρονο, αναγκάζοντας την ομάδα τους να κλειστεί στην περιοχή της.  Μάλιστα για τον λόγο αυτό, υπήρχε μια σχετική ένταση στην ανάπαυλα του αγώνα, την οποία θα σας ενημερώσουμε λίγο αργότερα.

Το τελευταίο εικοσάλεπτο του αγώνα έγινε κάτω από συνεχή βροχή και το τελευταίο σφύριγμα του κ. Παπαδόπουλου βρήκε τους «πράσινους» του Μακεδονικού να πανηγυρίζουν, καθώς με την νίκη αυτή έχουν πλέον σε απόσταση αναπνοής τον Θερμαϊκό Θέρμης και ασφαλώς η αισιοδοξία είναι αδιάχητη στους Νεαπολίτες, όσον αφορά τον φετινό τίτλο της Α1.

Θερμαϊκός Θέρμης – Μακεδονικός 0-1

Σκόρερ: Αντωνιάδης (42’)

Διαιτησία: Παπαδόπουλος (Δημητριάδης – Μερκενίδης Κ.)

ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ: Παλαβράκης, Παπαδόπουλος, Τσούκλης, Κολώνης, Φάκκας, Διαμαντίδης, Φωτιάδης (65’ Μαυρομάτης), Τσερκέζης, Σαράφογλου, Σιαντρόπουλος (78’ Μπαλασάς), Φοινικόπουλος (79’ Παπαναστασίου)

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Παπαθανασίου, Πιτσόκος, Αβαλιάν, Αντωνιάδης, Τσιαμπάζης, Δήμου, Βεϊδαμενίδης, Σπάσιτς (65’ Πεχλιβάνης), Στασινόπουλος (80’ Γαρύφαλλος), Ζαγναφέρης (53’ Κοντσίδης), Παπαποστόλου