Πάτησε κορυφή ο Άγιος Γεώργιος, νίκησε με 3-2 τον Αριστοτέλη (Pics)

από Γιάννης Μαυρόπουλος
στις 09/04/2017

Κόκκινο βάφτηκε το ντέρμπι κορυφής του δευτέρου ομίλου, με τον Άγιο Γεώργιο να παίρνει μεγάλη νίκη με 3-2 κόντρα στον Αριστοτέλη.

Το παιχνίδι είχε δύο όψεις, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται, αλλά το πείσμα και το πάθος των ποδοσφαιριστών του Νίκου Σαμλίδη δεν άργησε να γείρει την ζυγαριά προς τους γηπεδούχους.

Ρεαλιστικά ο φιλοξενούμενος Αριστοτέλης πάτησε περισσότερο την μπάλα, την κυκλοφόρησε και έδειχνε σε αρκετά διαστήματα του αγώνα να τον ελέγχει. Ο Άγιος Γεώργιος ήταν αυτός όμως που είχε πάθος, πείσμα, αλλά και αποτελεσματικότητα.

Το σκορ άνοιξε ο Πλιάκης στο 11ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με τον Κοκκινοπλίτη στο 22ο λεπτό. Ο Άγιος Γεώργιος πήρε προβάδισμα με τον Γευγελίδη στο 49ο λεπτό και ο Τεντόγλου λίγα λεπτά μετά, έκανε το 3-1. Λίγο πριν την εκπνοή, ο Χατζόπουλος με ένα όμορφο σε εκτέλεση γκολ έδωσε παράταση ζωής για να πάρουν οι φιλοξενούμενοι έστω και τον έναν βαθμό που θα τους κρατούσε στη κορυφή.

Το σφύριγμα του κ. Γκορτσίλα βρήκε νικητές τους γηπεδούχους όπου με αυτή την νίκη πάτησαν στην κορυφή και είναι το φαβορί για να κόψουν πρώτοι το νήμα του πρωταθλήματος.

Αγ. Γεώργιος Ν.Κρήνης - Αριστοτέλης 3-2

Σκόρερ: Πλιάκης Γ. (11’), Κοκκινοπλίτης (22’), Γευγελίδης Χ. (49’), Τεντόγλου (67’), Χατζόπουλος (90’)

Διαιτησία: Γκορτσίλας (Τυριακίδης – Σιανίδης)

ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ: Μισιρλής, Πάνο, Μούτσος, Γευγελής Χρ. , Γευγελής Στ. , Τεντόγλου, Μάμαλης, Τσιμώνης, Νιμβρόγλου, Κοκκινοπλίτης, Παπάζογλου

Αγωνίστηκαν επίσης οι: Δάμκαλης, Ντέμκα, Κασάπι

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ: Γαλανίκας, Μαζουλουκτσής, Πλιάκης Β. , Παρταλιός, Παπακώστας, Κοκκινίδης, Μπαμπεκίρ, Μετσάι, Νικολαϊδης, Πλιάκης Γ. , Χατζόπουλος

Αγωνίστηκαν επίσης οι: Γιαλδιζής, Λαμάι, Γάκος