Πανηγυρικά το «εισιτήριο» ο Ηρακλής

Η ομάδα της Ελευσίνας, πήρε τη νίκη και στο δεύτερο ματς κόντρα στην Ζωφριά και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου

από Νάσος Φακίδης
στις 08/11/2017
στην ΕΠΣΔA

ΗΡΑΚΛΗΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ – ΖΩΦΡΙΑ 4-1 (1ο ματς 1-0)

Ο Ηρακλής Ελευσίνας, επικράτησε της Ζωφριάς και στο δεύτερο ματς της Ζωφριάς, αυτή την φορά με 4-1 και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για την τρίτη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΔΑ. Η ομάδα του Μιχάλη Κατσάφαρου, που μετά από τον Βύζαντα Μεγάρων άφησε εκτός συνέχειας ένα ακόμα φαβορί για το τρόπαιο, προηγήθηκε στο 36’ με τον Κόρμαλη. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι, που «κυνηγούσαν» την πρόκριση στο «Γεώργιος Ρουμελιώτης», έφεραν το ματς στα «ίσια» στο 62’ με τον Καραχάλιο και διατήρησαν «ζωντανές» τις ελπίδες τους για να πάρουν εκείνοι το «εισιτήριο». Όμως, τρία λεπτά αργότερα, ο Μουράτι, μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Παντελή Κατσάφαρου και άλλαξε την «εικόνα» του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα στο 71’ ο Τσεβάς, να βάλει και πάλι σε θέση «οδηγού» τον Ηρακλή (2-1) ενώ εννέα λεπτά μετά ο Πέππας, σημείωσε και το 3-1 και «κλείδωσε» ουσιαστικά την πρόκριση. Το «κερασάκι» στην «τούρτα», το έβαλε ο Κώνστας στο 88’, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα. Διαιτητές ήταν οι Σταθόπουλος, Φαρμάκης και Σαββόγλου. ΗΡΑΚΛΗΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ: Τζωρτζινάκης, Πατσιονίδης Β. Κάτσος, Σκαρματζούρας, Πατσιονίδης Κ. Πέππας, Κόρμαλης, Κώνστας, Κατσάφαρος (65’ Μουράτι), Γεωργιάδης (25’ λ. τρ. Γκόρος), Τσεβάς (84’ Λάμπρου)

ΖΩΦΡΙΑ: Κολλιάκης, Ξενάκης, Μασμανίδης (46’ Μίνος), Πουλικίδης, Παπαδόπουλος (90’ Αντώνης), Ρεφενδάριος, Πλατανιάς (50’ Καραχάλιος, Δέδες, Μακράς, Γεγές, Καλλέρης