Ανατροπή τίτλου

Ο πρωτοπόρος Μανδραϊκός, παρότι μέχρι το 87’ βρισκόταν «πίσω» στο σκορ, έκανε την μεγάλη ανατροπή και συνεχίζει να «προελαύνει» προς τον τίτλο

από Νάσος Φακίδης
στις 17/12/2017
στην ΕΠΣΔA

Μανδραϊκός – Ζωφριά 3-2

Στο μεγάλο ντέρμπι «κορυφής», ο  Μανδραϊκός, έκανε την ανατροπή, επικράτησε με 3-2 της Ζωφριάς και αύξησε την μεταξύ τους διαφορά στους επτά βαθμούς. Οι γηπεδούχοι, που έχουν έντεκα νίκες σε ισάριθμους αγώνες, προηγήθηκαν στο 37’ με τον Καλογερή καθώς η Ζωφριά, με νέο τεχνικό τον Κώστα Μαργαρίτη, πέτυχε το γκολ στο 10’ με τον Μάκρα, το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι, έφτασαν στην ισοφάριση με τον Μάκρα στο 43’ και ο ίδιος με πέναλτι στο 56’, έκανε την ανατροπή (1-2). Η Ζωφριά, «κρατούσε» τη νίκη μέχρι το 87’, όταν ο Μαδραϊκός έφερε το ματς στα «ίσια»  με τον Κούστα ενώ στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο δεύτερο λεπτό, ο Κολλιάκης απόκρουσε την μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής με αποτέλεσμα να αποβληθεί και κάτω από την εστία τον αντικατέστησε ο Πουλικίδης, διότι είχαν γίνει όλες οι αλλαγές. Το φάουλ, το εκτέλεσε ο Λελούδας και ο Γεωργιάδης πέτυχε το γκολ που «χάρισε» τους τρεις βαθμούς στους γηπεδούχους και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ: Πορανίδης, Θεοδωρόπουλος (79’ Κούστας), Τζαφεράκος, Έβερετ, Καλογερής, Τύρπος, Τούσης (62’ Βούκα), Χόρβατ, Μονέ (90’+5’ Βλαχόπουλος), Λελούδας, Γεωργιάδης

ΖΩΦΡΙΑ: Κολλιάκης, Μαζμανίδης, Ξενάκης, Πουλικίδης, Παπαδόπουλος, Αντώνης, Δέδες (59’ Τσολακίδης), Ρεφενδάριος (72’ Πλατανιάς), Μάκρας (90’ Καραχάλιος), Γεγές, Καλέρης (83’ Μήνος)