Στα «άστρα» ο Ηρακλής Ελευσίνας

Στην «παρθενική» του συμμετοχή σε τελικό Κυπέλλου επιβλήθηκε στην παράταση του Μανδραϊκού και κατέκτησε το πρώτο Κύπελλο ΕΠΣΔΑ της ιστορίας του – Αρνητικός πρωταγωνιστής ο Αλιάγας που «έδειξε» έξι κόκκινες κάρτες

από Νάσος Φακίδης
στις 15/03/2018
στην ΕΠΣΔA

Ηρακλής Ελευσίνας – Μανδραϊκός 1-0 παρ. (καν. διαρκ. 0-0)

Ο Ηρακλής Ελευσίνας πανηγυρίζει την κατάκτηση του Κυπέλλου ΕΠΣΔΑ για πρώτη φορά στην ιστορία του καθώς μετά από ένα «δραματικό» τελικό επικράτησε με 1-0 του Μανδραϊκού στην παράταση, μετά το 0-0 της κανονικής διάρκειας στο γήπεδο Μαγούλας και γιορτάζει με τον καλύτερο τρόπο τα ενενήντα χρόνια «ζωής» του. Ωστόσο, την παράσταση «έκλεψε» ο διαιτητής Αλιάγας που με έξι συνολικά αποβολές και αναρίθμητες κίτρινες κάρτες εξελίχθηκε σε αρνητικό «πρωταγωνιστή» της αναμέτρησης.

Το ματς

Το παιχνίδι ήταν «δυνατό» από το ξεκίνημα του με το πάθος να «ξεχειλίζει» από τους ποδοσφαιριστές των δύο φιναλίστ και να υπάρχου κάποια σκληρά μαρκαρίσματα. Ο διαιτητής Αλιάγας, δεν χαρίστηκε με αποτέλεσμα να βγάζει από το τσεπάκι του πολύ εύκολα την κίτρινη κάρτα από τα πρώτα λεπτά. Στο 9‘ ο Παντελής Κατσάφαρος έχασε την πρώτη του καλή ευκαιρία να «ανοίξει» το σκορ όταν μετά από λάθος της άμυνας του Μανδραϊκού πλάσαρε τον Πορανίδη αλλά ο τελευταίος απόκρουσε. Τρία λεπτά αργότερα (12’), ο Τσεβάς είχε μία ακόμα καλή στιγμή με διαγώνιο σουτ, που πέρασε λίγο άουτ. Η ομάδα της Μάνδρας «απάντησε» δύο λεπτά μετά με πλασέ του Τοπτίδη που «εξουδετέρωσε» ο Τσακιλιτζίδης, με την «Σταχτοπούτα» του τελικού Ηρακλή, να έχει μία ακόμα καλή ευκαιρία στο 28’ όταν μετά από επέλαση του Κόρμαλη από τα δεξιά, έκανε το σουτ με τον Πορανίδη να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ωστόσο, στο 43’, οι αριθμητικές «ισορροπίες»  άλλαξαν καθώς ο Τοπτίδης «αντίκρισε» την δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα της Μάνδρας με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο της αναμέτρησης με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Η «εικόνα» του ματς δεν άλλαξε στην επανάληψη με τον Μανδραϊκό να χάνει την μεγαλύτερη ευκαιρία του παρά το αριθμητικό μειονέκτημα στο 59’ μετά από σέντρα-σουτ του Τούση, η οποία «βρήκε» το οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά μετά (61’) ο Χόρβατ πήρε και αυτός την «άγουσα» για τα αποδυτήρια μετά την δεύτερη κίτρινη του διαιτητή Αλιάγα με την ομάδα της Μάνδρας να μένει με εννέα παίκτες, που είχε σαν αποτέλεσμα να περιοριστεί σε «παθητικό» ρόλο και να προσπαθεί να «χτυπήσει» κυρίως με αντεπιθέσεις. Ο Ηρακλής, έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα, «έκλεισε» τον Μαδραϊκό στα καρέ του αλλά δεν μπόρεσε να «διασπάσει» την πολυπρόσωπη άμυνα του με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τέλος και οι δύο ομάδες να «οδηγούνται» στην παράταση.

Η παράταση

Στον εξτρά χρόνο και συγκεκριμένα στο 92’ ο Γκόρος «ακολούθησε» τους Τοπτίδη και Χόρβατ καθώς «αντίκρισε» και αυτός την δεύτερη κίτρινη αφήνοντας τον Ηρακλή με δέκα αλλά παρόλα αυτά πέντε λεπτά μετά (97’), έπειτα από αντεπίθεση της ομάδας της Ελευσίνας ο Παντελής Κατσάφαρος έκανε την ασίστ στον Τσεβά, ο οποίος πλάσαρε τον Πορανίδη και «άνοιξε» το σκορ (1-0).  Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Μανδραϊκό στο 99’ ο Έβερετ «αντίκρισε» και αυτός την δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας τον με οκτώ παίκτες με τον Κάτσο να παίρνει και αυτός την «άγουσα» για τα αποδυτήρια για τον Ηρακλή (δεύτερη κίτρινη) στο 113’ που έμεινε με εννέα παίκτες ενώ λίγο νωρίτερα ο διαιτητής Αλιάγας, είχε αποβάλει και τον προπονητή του Μανδραϊκού Θεόφιλο καλύβα για διαμαρτυρία. Τελικά, το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος και ο Ηρακλής πανηγύρισε το πρώτο Κύπελλο ΕΠΣΔΑ της ιστορίας του γιορτάζοντας με τον καλύτερο τρόπο τα ενενήντα χρόνιας «ζωής» του με τον Μανδραϊκό να μένει «γλυκόπικρη» γεύση με την συμμετοχή του σε έναν ακόμα τελικό όπου «στάθηκε» επάξια, παρότι το 43’ αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο και από το 61’ με εννέα και έφτασε να διεκδικεί το τρόπαιο στην παράταση. Μάλιστα, χαρακτηριστικό της οργής των ανθρώπων του Μαδραϊκού είναι πως μετά το τέλος της αναμέτρησης οι παίκτες του κατά την απονομή των μεταλλίων τους βρισκόντουσαν στα αποδυτήρια ως ένδειξη διαμαρτυρίας με τον πρόεδρο Νίκο Παπαδάκη να τα παραλαμβάνει. Διαιτητής ήταν ο Αλιάγας με βοηθούς τους Σαββόγλου και Πλάκα.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ (Μιχάλης Κατσάφαρος): Τσακιλιτζίδης, Χατζηαντωνάκης, Κάτσος, Σκαμαντζούρας, Πατσιονίδης Κ., Πέππας, Μουράτι (46’ Χάντης), Κόρμαλης (113’ Διγκράν, Κατσάφαρος (107’ Πατσιονίδης Β.), Γεωργιάδης (75’ Γκόρος), Τσεβάς

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ (Θεόφιλος Καλύβας): Πορανίδης, Θεοδωρόπουλος, Τζαφεράκος, Έβερετ, Τύρπος, Μπούσης (110’ Κάμπαξης), Τοπτίδης, Χόρβατ, Μονέ (75’ Λελούδας), Τούσης Ιβάνοφ

Πηγή φωτογραφιων: ΠΑΟ Ηρακλής Ελευσίνας

Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 15 Μαρτίου 2018 18:39