"Ματσάρα" στον Εύοσμο, σπουδαία πρόκριση της Νεάπολης επί του Αίαντα

από Νίκος Ματθαιόπουλος
στις 08/09/2019

Η Νεάπολη κατάφερε στη παράταση να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου της ΕΠΣ Μακεδονίας, επικρατώντας με 3-2.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Κιλινκαρίδη στο 21ο λεπτό, ενώ ένα λεπτό πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η Νεάπολη ισοφάρισε με τον Προβατίδη.

Στο 53ο λεπτό, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ, όμως επτά λεπτά μετά, ο Αρκουτζίδης έδωσε την απάντηση για τον Αίαντα, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Οι δύο ομάδες μετά από φάσεις που είχαν στις δύο εστίες, δεν κατάφεραν να σκοράρουν κάποιο τέρμα εντός της κανονικής διάρκειας και οδηγήθηκαν στην παράταση, εκεί όπου η Νεάπολη ήταν αυτοί που σκόραρε.

Συγκεκριμένα στο 105ο λεπτό, ο Δήμου διαμόρφωσε το τελικό 3-2, δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του.