Ο ΟΦ Ιεράπετρας «έκαμψε» δύσκολα την «αντίσταση» των Κυπελλούχων ΕΠΣΔΑ και πήραν την πρόκριση για την δεύτερη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος

από Νάσος Φακίδης
στις 26/08/2018
στην ΕΠΣΔA

Ηρακλής Ελευσίνας – ΟΦ Ιεράπετρας 2-3

Ο ΟΦ Ιεράπετρας πήρε δύσκολα την πρόκριση για την δεύτερη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας καθώς επιβλήθηκε με 3-2 του Ηρακλή Ελευσίνας. Το ματς στο «Γ. Ρουμελιώτης» ξεκίνησε με σαράντα περίπου λεπτά καθυστέρηση μια και ο γιατρός του αγώνα δεν προσήλθε εγκαίρως. Οι Κρητικοί, ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν μόλις στο 7ο λεπτό μετά από αυτογκόλ του Σκαμαντζούρα, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Πότσι (1-0), με τον Παπαδόπουλο να διπλασιάζει τα τέρματα τους στο 33’ ενώ θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και τρίτο τέρμα με τον Ίσι στο 42’, αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι του Βανδώρου. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος, οι Κυπελλούχοι ΕΠΣΔΑ ανέβασαν την απόδοση τους και μείωσαν στο 52’ με το πέναλτι του Κατσάφαρου (3-1), το οποίο κέρδισε ο Σότα από τον Πυθαρούλη Γ. και στην συνέχεια πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, χάνοντας την μεγαλύτερη ευκαιρία στο 68’ να το πετύχει με τον Κατσάφαρο, ο οποίος δεν κατάφερε να «σπρώξει» την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από «σύγχυση» στην άμυνα του ΟΦΙ. Λίγο αργότερα (69’), η ομάδα της Ελευσίνας ζήτησε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Κορομηλά πάνω στον Τσεβά αλλά ο διαιτητής ο διαιτητής Μπαλαχούτης δεν υπέδειξε την παράβαση. Η συνέχεια, άνηκε στους Κρητικούς με τον Βανδώρο να πραγματοποιεί εντυπωσιακές αποκρούσεις και να «κρατά» τον Ηρακλή μέσα στο «παιχνίδι» της πρόκρισης ενώ είχαν και δεύτερο δοκάρι στο 76’ με τον Παπαδόπουλο. Ωστόσο, τα πάντα τελείωσαν για τους γηπεδούχους στο 86’ όταν ο Γκίκας σημείωσε το 3-1, με τον Κατσάφαρο να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ (Μιχάλης Κατσάφαρος): Βανδώρος, Αξιώτης (12′ λ. τρ. Διγκράν / 81′ Τερζίου), Τζαφεράκος, Σκαμαντζούρας, Πατσιονίδης, Πέππας, Σότα, Κόρμαλης, Κατσάφαρος, Καλογρίδης, Τσεβάς

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Ταρτάλας, Πυθαρούλης Γ., Καλημέρης(74′ Κωνσταντίνου), Μίγγας (46′ Δερμιτζάκης), Τζελέπης, Πότσι, Κορομηλάς, Ίσι (69′ Πάλι), Γκέκας, Παπαδόπουλος, Γκίκα