Κύπελλο ΕΠΣΑ: Καλή προσπάθεια ο Άγιος Θωμάς - Άλμα πρόκρισης η Ηλιούπολη

από Παύλος Χυτήρης
στις 09/03/2022

Μόνο συγχαρητήρια αξίζει μια ομάδα της Β' κατηγορίας των Αθηνών που καταφέρνει να φτάσει μέχρι τα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΑ και να ανοίξει μάλιστα το σκορ απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες της Γ' Εθνικής.

Η ομάδα - έκπληξη του φετινού θεσμού, Άγιος Θωμάς, άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με όμορφη συνεργασία. Η Ηλιούπολη ωστόσο, δεν άργησε να δείξει την μεγάλη της ποιότητα, ισοφάρισε 4 λεπτά αργότερα με τον «MVP» Μπάξτον, και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 39' με γκολ του εξαιρετικού Ταβάρες από σέντρα του Πολίτη.

Ο Μπάξτον «χτύπησε» ξανά στο δεύτερο μέρος για το 1-3, ενώ οι Ηλιουπολίτες σκόραραν και για τέταρτη φορά στο 90' με τον Ντογκανί.

Ο Άγιος Θωμάς θα διεκδικήσει όσα μπορεί στον επαναληπτικό της Ηλιούπολης και θα ευχαριστηθεί ένα παιχνίδι - καρπό της φετινής του εξαιρετικής πορείας.

Άγιος Θωμάς: Πετράκης, Ιωαννίδης, Πετράκος, Χαντζής, Παπαθανάσης, Ζαρκαδούλας, Τζώρτης, Τσίνιας, Ηροδότου, Ρέτσκα, Μακό

Ηλιούπολη: Μάνος, Πολίτης, Μπουσάι (Παπαγιαννόπουλος 75′), Κουτσογκίλας, Τσατσαρής (Κωστόπουλος 79′), Γεωργιάδης, Τavares (Ντογκάνι 74′), Γάγγος, Buxton, Σταύρου (Σάμιος 74), Πουλιάνος.