«Μίλησε» στο τέλος ο Κορυδαλλός

Με γκολ του Γκανίδη στο 90’ και του Ζαμπέτη στις καθυστερήσεις, «έφυγε» με την πρόκριση από την Καλλιθέα

από Νάσος Φακίδης
στις 12/10/2017

ΑΟΚ ΦΑΛΗΡΟΥ – ΑΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ 4-5 παρ. (καν. διαρκ. 4-4)

Στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι της τρίτης φάσης του Κυπέλλου Πειραιά, ο Κορυδαλλός επιβλήθηκε με το «αγγλικό» 5-4» του ΑΟΚ Φαλήρου στην παράταση, μετά το 4-4 της κανονικής διάρκειας και πήρε την πρόκριση. Λεκάκης στο 6’ και Στριγκώνης στο 18’, έβαλαν μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους με 2-0, ωστόσο, ο ΑΟΚ, μείωσε στο 26’ με τον Καραγιάννη σε 2-1. Η «απάντηση» του Κορυδαλλού ήταν άμεση καθώς ο Στριγκώνης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση, του έδωσε και πάλι «αέρα» δύο τερμάτων (3-1).  Το Φάληρο όμως, δεν είχε «πει» την τελευταία του «λέξη» και με αντεπίθεση διαρκείας, μείωσε εκ νέου με τον Καραγιάννη στο 44’ σε 3-2, έφερε το ματς στα «ίσια» με τον  Μπετχαβά στο 53’ και έκανε την ανατροπή με τον Ρόντο στο 58’  (4-3). Εκεί που όλα έδειχναν πως το Φάληρο θα πάρει την πρόκριση, ο Γκανίδης στο 90’, ισοφάρισε για τον Κορυδαλλό (4-4) και «οδήγησε» το ματς στην παράταση. Εκεί, ο Ζαμπέτης, «χάρισε» την πρόκριση στους φιλοξενούμενους με το γκολ που πέτυχε στο 113’, διαμορφώνοντας έτσι και το τελικό σκορ. Διαιτητής ήταν ο Δαμιανάκης με βοηθούς τον Μουμπογιατζόγλου και την Βογιατζιδάκη

ΑΟΚ ΦΑΛΗΡΟΥ : Παλιβός, Μέκι, Λύγκος, Σαριδάκης (87’ Σιάκουλης) Μπετχαβάς (60’ Κουμπούρας), Σερετίδης, Ρόντο (67’ Μαρκατζίνος), Καραγιάννης, Δωρογιάννης (83’ Εστυλιανίδης), Τρούγκας, Κάππος

ΑΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ : Κατσικώστας, Τόπι (118’ Φωτιάδης), Νούχο, Πετρίδης, Ζαχαρίου, Ζαμπέτης, Γκανίδης, Λεκάκης (46’ Χαραλάμπους), Σαραντέας (68’ Ευδαίμων), Χατζηελευθερίου, Στριγκώνης (46’ λ. τρ. Τσέκερης)